Yeni Modicon M241

Yeni Modicon M241 ile Schneider Electric, sınıfının piyasada mevcut en güçlü ve gelişmiş makine kontrol cihazlarından biri olan PLC sayesinde portföyünü genişletiyor.

Kendi sınıfında standartları belirleyen yeni Modicon M241, Schneider Electric'in makine yapımı için sunduğu otomasyon çözümleri ile yeni nesil kontrol cihazları ailesinin bir üyesi olarak piyasaya sundu.


 

Enerji yönetiminde dünya çapında uzman olan Schneider Electric, kontrol cihazları ailesinin yeni ürünü Modicon M241’i piyasaya sunarak Modicon kontrol cihazlarında kullandığı Machine Struxure teknolojisi ve çoklu kontrol cihazı platformunu bir üst seviyeye taşıyor.

Yeni nesil MachineStruxure ile otomasyon çözümlerinin uzun yıllar boyunca en iyi performansı sunacağını garanti altına alan Schneider Electric, otomasyon ürünleri ve sistemleri ile makine yapım çözümlerinin geliştirilmesi için gereken mühendislik stratejilerini ve kapsamlı bir hizmet ağıyla ortaya koyuyor. Modicon M241, aynı zamanda kendi sınıfının işlemci performansı ve hızı için ortaya yeni standartlar koyuyor. Çift çekirdekli işlemcisiyle etkileyici performansı, kontrol cihazının geniş ölçekli haberleşme görevlerinde bile en tutarlı şekilde kısa döngü süreleri ile çalışmasına olanak tanıyor. Modicon M241, temel yapılandırması dahilinde bile çok çeşitli arabirimler de sunuyor. Bunların arasında USB, Ethernet, iki seri haberleşme portu ve mobil cihazlarla uzaktan erişim için entegre bir Web sunucusu bulunuyor.

Klasik çözümlerden on kat daha hızlı…

Modicon M241’in G/Ç terminal bloğu, 5,08 mm mesafeyle tasarlanan ve muhafaza üzerinde küçük bir kapak açılmasıyla terminallere en kolay ve ergonomik şekilde bağlantı sunabiliyor. Entegre PTO bu kontrol cihazında da standart olarak yer alıyor. Bu arabirimler sayesinde kullanıcılar, bir veya iki Lexium serisi servo hız kontrol cihazını (veya thirdparty servoları) bir fieldbus ağına gerek duymadan birbirine bağlayabiliyor.

Modicon M241 de G/Ç ve fonksiyon modülleri ile kontrol cihazı çözümlerinin özelleştirilmiş yapılandırmasına ait bir parçası olmakla birlikte: muhafazanın sağ tarafında, klasik çözümlerden 10 kat daha hızlı olan bir G/Ç genişletme barası bulunuyor. Ayrıca Modicon kontrol cihazları, yeni geliştirilen Modicon TM3 genişletme modüllerine takılarak genişlemeye izin veriyor. Bir kontrol cihazına, hiçbir araç gerekmeksizin 14'e kadar terminal eklenebiliyor. Terminallerin kontakları takılı haldeyken, hem 24V DC güç kaynağına hem de en hızlı entegre genişletme barasına bağlı bulunuyor. Yeni güvenlik sistemi modüllerinin TM3 G/Ç barası aracılığıyla kontrol cihazlarına eklenebildiği cihazda, özel yapılandırmalar; ayrı kurulabiliyor. Ek güvenlik rölelerine ihtiyaç duyulmadan, aynı genişletme barası üzerindeki farklı yapılandırmalarda standart G/Ç modülleri ve güvenlik röleleri de oluşturulabiliyor.

Çok sayıda farklı güvenlik ve fonksiyon modülleri, güvenlik standartlarına uyumlu bir şekilde uygulanabiliyor. (örneğin, presler ve diğer uygulamaların kullanımında olduğu gibi…) Bu modüller, maksimum esneklik sunarken aynı zamanda kurulum sürelerini ve yer gereksinimlerini azaltıyor. G/Ç ve güvenlik terminalleri, PLCnin  sağ tarafına eklenebiliyor, ek haberleşme modülleri ise Modicon TM4 barası ile sol tarafa eklenebiliyor. Sayısı üçe kadar çıkabilen ek modüllerle, bu kontrol cihazı, en talepkar haberleşme görevlerinin bile gerçekleştirilmesi amacıyla ek arabirimlerle özelleştirme için gereğinden fazla kapasite sunuyor. Kolay veri işleme özelliği de bulunan M241, muhafazanın üzerine basılmış bir QR kodu ile akıllı telefona yüklenen bir uygulama sayesinde okunabiliyor. Schneider Electric'e gönderilebilen bu QR kodu, Schneider Electric'in servis veya destek personeli ile iletişim kurarken ortaya çıkabilecek herhangi yanlış anlamanın önüne geçiyor.

Verilere rahatça ulaşılabilen M241, program ve bellenim verilerini SD kartlarında saklıyor, böylece bir bilgisayara ihtiyaç duyulmadan ulaşılabilir.. Kutusunda enerjisiz  iken program veya firmware  kurulumu yapılabiliyor.. Patent onayı bekleyen bu özellik sonrasında, yedek PLC lerin hızlı sevk edilebileceği anlamına geliyor.

Modicon M241 sistem tasarımı, MachineStruxure çoklu kontrol cihazı platformunun bütün kontrol cihazları için geliştirilen ve araç tabanlı bir mühendislik paketi olan SoMachine'e dayanıyor. Kontrol cihazı programları, IEC 61131-3 standardının ortak dillerinde oluşturulabiliyor ve farklı Modicon kontrol cihazları arasında geçiş yapılabiliyor.

Schneider Elektrik hakkında daha fazla bilgi edinmek için, http://www.schneider-electric.com.tr adresi ziyaret edilebilir.