Modicon M251

        Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, Ethernet üzerinden makine ve aynı ağ içinde haberleşme olanağı sağlayabilen yeni Modicon M251 kontrol cihazını piyasa sundu. Modicon M251; iki Ethernet portu  ve dâhili bir Ethernet anahtarıyla, iki Ethernet ağı üzerinden paralel olarak haberleşme sağlayabiliyor ve istendiği durumda bu sistemlerin birinde Ethernet ana cihazı olarak görev alabiliyor.

 

 

         Bir hat kontrol cihazı olarak görev alabilen Modicon M251, dağıtılmış mimarilere sahip modüler makinelerde ve sistemlerde merkezi zeka olarak kullanılmak üzere anahtar teslim çözüm sunarken, çift çekirdekli işlemcisi sayesinde, kendi segmentindeki en hızlı kontrol cihazlarından biridir. Ayrıca etkileyici performans rezervleri ile makinelerin geniş ölçekli haberleşme görevlerini gerçekleştirebilen kontrol cihazı,  aynı anda tutarlı şekilde kısa döngü süreleri ile çalışmasına olanak sağlar.

 

Modicon M251’in Ethernet ana haberleşmesine alternatif olarak, aynı işlevlere sahip olan ve Canopen haberleşme özelliği olan versiyonu da sunar. Canopen PLC,  maksimum 63 cihazı destekler. Tüm tiplerde programlama için bir USB portunun  yanı sıra  mobil cihazlardan uzaktan  erişime imkan veren  bir Web sunucusu da içermektedir.

Modicon M251 G/Ç terminalleri içermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte bir genişletme barası sayesinde kullanıcılar, kontrol cihazına  G/Ç modulleri  ekleyebililer. Modicon M251 de dahil tüm kontrol cihazlarına ait muhafazaların sağ tarafında, klasik çözümlerden 10 kat daha hızlı olan bir G/Ç genişletme barası bulunuyor.

Modicon kontrol cihazları, ayrı G/Ç konfigürasyonlarının yeni geliştirilen Modicon TM3 genişletme modüllerine takılması ile esnek ve özelleştirilebilir bir genişletme imkanı sağlarken, 14'e kadar terminal eklenebiliyor.

Ayrıca yeni makine emniyet sistemi modülleri, TM3 G/Ç barası aracılığıyla kontrol cihazlarına bağlanabiliyor. Yeni TM3 makine emniyet modulleri , makine emniyet sisteminin diyognastik, izleme özellilerini arttırıyor.

Çok sayıda ve farklı standart güvenlik modülleri ve fonksiyon modülleri, güvenlik fonksiyonlarının standartlara uyumlu bir şekilde uygulanmasına izin vererek kurulum süresini kısaltırken, aynı zamanda büyük bir esneklik sunuyor. Ayrıca G/Ç güvenlik terminallerinin sağ tarafına eklenebilirken ve ek haberleşme modülleri Modicon TM4 barası ile sol tarafa da eklenebiliyor.

Modicon M251 kolay veri işleme özelliğine sahiptir ve muhafazasının üzerine basılmış olan QR kodu ile Schneider Electric'e ürün hakkında bilgi gönderilebilir. QR kodu; Schneider Electric'in servis veya destek personeli ile iletişim kurarken ortaya çıkabilecek herhangi yanlış anlamanın önüne geçmektedir.

Modicon M251, kolay veri işleme özelliğine sahiptir ve kullanıcı verilere rahatça ulaşılabilir. Kullanıcı Program ve bellenim verilerini SD kartlarında saklayabilir ve bilgisayara ihtiyaç duymadan verilere ulaşılabilir. Modicon M251 sistem tasarımı, MachineStruxure çoklu kontrol cihazı platformunun bütün kontrol cihazları için geliştirilen, araç tabanlı bir mühendislik paketi olan SoMachine'e dayanır. Kontrol cihazı programları, IEC 61131-3 standardının ortak dillerinde oluşturulabilir ve farklı Modicon kontrol cihazları arasında geçiş yapılabilir.