Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Global Şirketi

Enerji yönetiminde dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, sürdürülebilirlik kriterlerindeki başarılı performansı nedeniyle Corporate Knights tarafından yayınlanan ‘Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Global Şirketi listesi’nde 13. basamak birden yükselerek 13. sırada yer aldı.

 

Enerji yönetiminde dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, sektöre özel çeşitli ‘sürdürebilirlik’ ölçütleri temel alınarak en yüksek performansı gösterdiği belirlenen ‘Global 100 Şirket’ sıralamasında 13. sırada yer aldı. Şirket, geçen yıla göre 13 basamak birden yükselmeyi başardı.

 

Kanada merkezli bağımsız bir medya ve yatırım araştırma şirketi olan Corporate Knights tarafından gerçekleştirilen projenin verileri, çoğunlukla Bloomberg'ten ve tümü global orta ve büyük ölçekli yaklaşık 4 bin şirket arasından seçilerek projenin listesini oluşturan 350 şirketle doğrudan bağlantı kurularak toplandı.

 

Araştırma sonuçları, geçtiğimiz günlerde Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda açıklandı. Buna göre Schneider Electric 2013 listesinde, dokuz Fransız şirketi arasında ikinci, kendi sektöründen (Endüstriyel – Sermaye Malları) on şirket arasında üçüncü oldu. Schneider Electric Sürdürülebilirlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilles Vermot Desroches konuya ilişkin olarak, “Schneider Electric’in iki yıl art arda Global 100 listesine girmesi ve hatta bu listede yükselmesi, şirketimizin Gezegen ve Toplum Barometresi ile yönlendirilen stratejisini ve sürdürülebilir gelişmeye olan bağlılığını kanıtlıyor” dedi.

 

Schneider Electric’in 2005'ten itibaren her üç ayda bir önemli gelişmeleri yayınladığı bir sürdürülebilirlik tablosu olan Gezegen ve Toplum Barometresi, sürdürülebilirliğin üç temel direğini (insanlar, gezegen, karlılık) kapsayan 14 göstergeyi temel alıyor. Tablo, Schneider Electric performansının bu alandaki göstergesi olarak kabul ediliyor. Şirket ayrıca Karbon Açıklama Performansı Liderlik Endeksi ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya ve Avrupa Endeksi gibi büyük sıralama ve endekslere de dâhil bulunuyor.